הזכאות למשכנתא לבית

זכאות למשכנתא הינה הזכאות לקבלת סכום של הלוואה (משכנתא) בשווי של מחיר הדירה שמעוניינים לרכוש . הסיוע מוענק דרך משרד הבינוי והשיכון . הזכאות למשכנתא הינו מותנה בתנאים מאד חשובים שמבקש המשכנתא חייב לעמוד בהם .
ישנם כל מיני קריטריונים לקבלת זכאות כמו שנות נישואין, גיל, מספר ילדים וכו'… אך התנאי ההכרחי והראשי בנושא זכאות למשכנא לבית הינו "שמבקש המשכנתא חייב להיות חסר דירה" , אין בבעלותו דירה הרשומה על שמו ,בעלות על יחידת דיור כלשהי או בעלות על דירה מירושה או מתנה וכו' … אך יש מקרים שבהם ניתנת תעודת זכאות למבקש המשכנתא שיש בבעלותו דירה מצבים אלו כמו : הדירה שבבעלותו הינה בשימוש של בני משפחה מדרגה ראשונה שאין בבעלותם דירה ולא קיבלו סיוע לצורך דיור , מקרה אחר בו מבקש הזכאות היתה בבעלותו דירה אך הועברה ללא תמורה עקב הגירושין, ועוד…
הזכאות על המשכנתא נמדדת לפי מדד מסויים של נקודות אשר נקרא "נקודות זכאות". כפי שהזכרנו קודם ישנם תנאים וקריטריונים המעניקים זכאות והזכות נמדדת לפי נקודות הזכאות שנצברו , אשר גם משפיע על גובה סכום המשכנתא , ככל שהנקודות שמבר מבקש המשכנתא גדולות כך גדל הסיכוי שלו לקבלת משכנתא לסיוע בסכום גבוה יותר . בנוסף, אם יש לכם נכסים, חסכונות וכדומה במקומות שונים עדיף להביא את כל הנתונים מכל המקומות (כמו תיאום מס)
הזכאות למשכנתא הינה תעודה המאשרת זכאות בעלה לקבלת הסיוע של משרד הבינוי והשיכון ע"י אחד הבנקים , התעודה הינה בתוקף עד שנה מיום הנפקתה , אך יש מצב לחדש אותה כל שנה .
תעודת הזכאות כוללת נקודות הזכות שנצברו לפי :
1- שנות נישואין – אם הוא לא נשוי , אש הזכאות נמדדת לפי מה הגיל שלו וכמה שנים אחרי גיל 30 הוא כיום .
2 – מספר הילדים – היריון מחודש 5 והלאה נחשב לילד .
3- מספר האחים של המבקש ואם הוא נשוי אז מספר האחים של אשתו גם , ככל שיש אחים יותר נקודות הזיכוי הנצברות הן יותר.
4- אזורי מגורים או איזור רכישת הדירה , למשל באיזורי פיתוח נקודות הזכות הן יותר .
5- שירות צבאי חובה, חישוב הנקודות יהיה לפי מספר חודשי השירות חובה .

קבלת סיוע המשכנתא לבית ולרכישה דירה הינו בתנאי של זכאות משרד הבינוי והשיכון , התלוי גם בנקודות הזכאות הנצברו …