ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא זהו הביטוח הדומה לכל ביטוח אחר אך הוא לא נעשה על המשכנתא עצמה אלא על היכולת להחזיר את השווי של אותה משכנתא, במקרה של עצירת החזרתה כתוצאה מפטירת הלווה או אובדן הנכס. ביטוח משכנתא מורכב משני סוגי ביטוח עיקריים שהם ביטוח מבנה למשכנתא וביטוח חיים למשכנתא והם התנאי ההכרחי לקבלת משכנתא על מנת שהבנק המלווה יבטיח שסכום המשכנתא יוחזר במקרה של פטירת בעל המשכנתא או נזק חמור לדירה.

הסוג הראשון הכלול בביטוח משכנתא הוא ביטוח חיים למשכנתא שנעשה מול אחת מחברות הביטוח על מנת להבטיח החזרת שווי המשכנתא במקרה של פטירת הלווה. התשלום החודשי לפוליסת ביטוח החיים וסכום הפיצוי נקבעים לפי שווי ההלוואה, מצב בריאותי של הלווה, משך ההלוואה, גיל הלווה ועוד כמה אלמנטים חשובים שנקבעים לפי חברת הביטוח. החברה המבטחת מתחייבת בזה להחזיר את השווי של המשכנתא או הסכום שנשאר משווי המשכנתא לבנק המלווה. ישנם מצבים שהלווה נפטר וגובה המשכנתא הוא פחות מהסכום שנקבע עם חברת הביטוח, במקרה כזה הסכום הנשאר, המיותר, יועבר לאחד מבני המשפחה לפי שסוכם בעת חתימת הפוליסה. צריך לזכור שביטוח חיים למשכנתא אינו אותו ביטוח חיים רגיל. למרות שהם מתבצעים לכיסוי במקרי מוות של המבוטח אך ההבדל הוא שביטוח חיים למשכנתא הסכום של הפוליסה יועבר לבנק ומה שיישאר יועבר למוטבי הביטוח, אבל בביטוח חיים רגיל הסכום שנקבע יועבר כולו למוטבי הביטוח.

ביטוח מבנה למשכנתא הינו הסוג השני הכלול בביטוח משכנתא אשר דורש אותו הבנק מהלווה בעת שהמשכנתא הינה לצורך רכישת דירה או נכס. הלווה מתחייב לבטח את הרכוש או הדירה, כך, במקרה של נזק לדירה הבנק יבטיח שמישהו ישלם עבור הדירה שהוא ממשכן, במילים אחרות סכום המשכנתא שנלקחה כשווי הדירה או הנכס. סכום הפוליסה נקבע בהתאם לשווי המשכנתא, מצב הבנייה, מיקום הדירה, סוג הדירה ועוד. פוליסת ביטוח מבנה כוללת כמה סעיפים חשובים כמו ביטוח מפני רעידות אדמה, שריפות שיכול להעלות את סכום הפוליסה וזה תלוי בלקוח ומה הוא מחליט. במקרים של נזק לדירה שווי הדירה ירד והבנק שממשכן את אותו נכס יבקש את הסכום של הדירה לפני הנזק אז כאן בא התור של חברות הביטוח שבאמצעות תשלומי הביטוח הדירה תשופץ למצבה הקודם או יינתן פיצוי כספי עבור הדירה שמקרה והדיירים יחליטו לא להישאר בדירה הפיצוי יועבר לבנק כתשלום למשכנתא.

חשוב שהשווי של הביטוח יהיה בהתאם להלוואה שלקחתם כדי לחסוך ממצבים בהם מה שנשאר לתשלום הוא גבוה מסכום הפוליסה ובכך תצטרכו להמשיך בתשלום עבור המשכנתא אפילו אחרי שהבניין ניזוק או חס וחלילה פטירה של הלווה.

ביטוח משכנתא