הלוואה

הלוואה היא מילה שרבים חוששים ממנה. הא מעוררת קונוטציה לדבר מאיים, התחייבות גדולה, חשש של חוסר יכולת לעמוד בהחזרים שלה, ואפילו תסכול הבא לידי ביטוי בחישוב הסופי המראה כי עם הריביות והעמלות, הסכום המקורי גדל כמעט פי שניים בסיום ההחזרים שלה. בפועל אין הדבר כה נורא, אם יודעים לבדוק את כל אמצעי המימון הקיימים היום, ולבחור מהם בתבונה. אם בעבר הבנק היה הכתובת הבלעדית שלנו לסיוע מימוני, אין הדבר כך היום כלל ועיקר.

כרטיס אשראי

כרטיס אשראי הוא אמצעי תשלום, אשר פיזית נראה כמו כרטיס עשוי פלסטיק קשיח. באמצעותו ניתן להשתמש בו כאמצעי תשלום חלופי למזומן או לצ'ק. בכרטיס קיים פס מגנטי, או לחילופין שבב בו מוזנים פרטי הזיהוי של המחזיק בו

בארץ מחזיקי כרטיס האשראי, מחויבים במועד קבוע לבחירתם, בגין כל העסקאות שבוצעו באמצעות הכרטיס בחודש הקודם. היתרון הבולט בשימוש בכרטיס אשראי באופן שוטף, הוא היכולת לוותר על נשיאת כסף מזומן כל הזמן. עבור בתי עסק הכרטיס מהווה בטחון שהתשלום יכובד, בניגוד לצ'קים שעלולים לחזור. יתרונות נוספים הם יכולת הדחייה של התשלומים לחודש הבא, או פריסה מחודשת שלהם, במקרה ובמועד החיוב החודשי אין באפשרות בעל הכרטיס לעמוד במלוא החיוב. תהליך זה נקרא "כרטיס מתגלגל", המקובל מאד במדינות רבות בעולם.

יתרונות נוספים הם מתן הטבות שונות שמעניקות חברות האשראי למחזיקים בכרטיס שלהם, והיתרון הבולט ביותר, הוא יכולת קבלת הלוואה מחברת האשראי.

הלוואה מחברת האשראי

הלוואה מחברת אשראי היא הלוואה חוץ בנקאית, הניתנת למחזיקי כרטיס אשראי של חברת אשראי מסוימת. תנאי ההלוואה הם נוחים מאד, והתהליך הוא קל, יעיל ופשוט. אין צורך בערבים, אין צורך בהמתנה לאישור כפי שעושה לעתים הבנק, התהליך יכול להתבצע טלפונית, וסכום ההלוואה המבוקש מוזרם לחשבון בתוך ימים ספורים בלבד. הריביות הוגנות, את ההחזרים ניתן לבצע בפריסת תשלומים רחבה, כשלרוב המקסימום הינו שלושים וששה תשלומים.

למעשה, כבר בעצם אחזקת כרטיס אשראי, אנו כבר נהנים מהלוואה של חברת אשראי. לדוגמה, אם שילמנו קנייה בסופרמרקט היום, והחיוב מתבצע רק בעוד שבועיים, במועד החיוב החודשי, הרי שבמהלך שבועיים אלו, קיבלנו הלוואה מחברת האשראי למשך שבועיים.

גם "גלגול" החוב הוא סוג של הלוואה. אם תקרת האשראי שלנו עומדת על סכום מסוים וחרגנו ממנו, חברת האשראי תחייב אותנו רק בסכום של התקרה המוגדרת, ותגלגל את היתרה לתשלום הבא. במיוחד אחרי מדיניות האשראי השמרנית של בנק לאומי . גם זה סוג של הלוואה, כי בפועל עדיין לא שילמנו את היתרה אותה אנחנו חייבים.

כלומר, עצם אחזקת כרטיס אשראי היא סוג של הלוואה מתמשכת, אולם אם ברצוננו לקבל הלוואה המתבטאת באלפי או עשרות אלפי שקלים, כדאי לברר עם חברות האשראי מה הן מציעות, ולבחור מסלול הלוואה שברוב המקרים הוא נוח, מאפשר קבלת כרטיס אשראי שהינו חוץ בנקאי, כלומר ניתן ישירות מחברת האשראי ללווה ולא בתיווך הבנק, ומאפשר לקיחת הלוואה בתנאים שהם כאמור, יעילים, מהירים, נוחים, ואף גמישים.